Projektowanie i urządzanie pokoju dla nowego członka rodziny to bardzo przyjemne zajęcie. Nie możemy już wprost doczekać się chwili kiedy przywitamy nasze maleństwo w domu, pierwszy raz położymy go do snu w jego własnym łóżeczku.

2 POKOIK

Większość rodziców przykłada dużą wagę do wystroju tego wnętrza myśląc głównie o maleństwie.

Nie zdajemy sobie sprawy, zwłaszcza jeśli mamy zostać rodzicami po raz pierwszy, że taki pokoik przez nawet dwa lata życia dziecka będzie służył głównie… nam, a nie maluszkowi. To tutaj będziemy układać swoje dziecko do snu wieczorem, a także na drzemki w ciągu dnia. Spędzimy wiele godzin usypiając nasze maleństwo, czuwając przy nim i wykonując takie czynności jak karmienie piersią lub butelką, przewijanie, przebieranie, a z czasem także pewnie pierwsze zabawy czy czytanie książeczek.

Upłynie dużo czasu zanim nasze dziecko zacznie samodzielnie bawić się w swoim pokoju i zanim zacznie dostrzegać piękne dekoracje, w które włożyliśmy całe serce, cudowne mebelki, zabawki itp. Maluszek, choć może przykro to przyznać, wcale tego wszystkiego nie potrzebuje. 🙂

3 nursery 3

Dlatego warto projektując pokój dziecka pomyśleć nie tylko o estetyce, ale również o kilku ważnych kwestiach.

Czego będziemy potrzebować, a czego nie

Oczywiście każdej mamie łza się w oku zakręci na myśl o tym, że już niedługo w nieużywanym do tej pory pokoju, zamieszka nowy lokator, a właściwie lokatorek. Rynek wie, jak miękkie jest serce matki i jak łatwo w takim momencie wyciągnąć z jej portfela pieniądze. To, czego z pewnością potrzebujesz to łóżeczko lub kołyska. Kołyska jest fajną rzeczą, bo łatwo w niej uśpić maluszka, ale posłuży Ci bardzo krótko, zazwyczaj max 4 miesiące. W łóżeczku tzw. „patyczkowym” dziecko będzie spało do 2-go, a nawet 3-go roku życia po wyjęciu szczebelków.

4 crib 1

5 crib

Z pewnością potrzebujesz szafy i to być może ku Twojemu zaskoczeniu – całkiem sporej. Dziecko z pewnością będzie miało dużo ubranek, trzeba je często zmieniać, prać, więc dobrze mieć wiele kompletów. Do tego dochodzą różne kocyki, pieluszki, beciki, kombinezony, czapeczki, skarpeteczki. Wszystko to trzeba posegregować, gdyż nie jest łatwym zadaniem znalezienie jednej malusieńkiej skarpetki w stosie innych ubrań. Lepiej więc zaopatrzyć się w różnej maści koszyki do segregowania tych małych elementów.  W szafie możesz elegancko powiesić małe sukieneczki czy jakieś chłopięce ubranka. Często też młode mamy dostają wiele ubranek od zaprzyjaźnionych innych mam lub rodziny „na zaś”, więc mamy np. całą torbę ubranek zimowych, choć jest środek lata, tudzież ubrań, o kilka rozmiarów za dużych, które będą tygodniami czekać w szafie aż dziecko do nich dorośnie. Ważna rada na marginesie – jak dziecko z czegoś wyrośnie pozbywaj się tego jak najszybciej, bo inaczej szafa pęknie w szwach, a Ty zagubisz się w tych maleńkich ubrankach kompletnie.

6 szafa

7 szafa

8 szafa

9 closet

 

Szafa, nawet duża, może okazać się nie wystarczająca. Przydatna  będzie również komoda, gdzie pod ręką będą najpotrzebniejsze rzeczy typu body, śpioszki, zapasy pieluszek, kosmetyki do pielęgnacji, śliniaki. Komoda i szafa to zakupy na wiele lat. Warto sprawdzić ich jakość przed zakupem. Z czasem np. komoda zmieni swoje zastosowanie i będzie służyła do przechowywania zabawek lub innych rzeczy. Ważne aby była solidna i bezpieczna, bo dzieci uwielbiają wysuwać szuflady lub mogą nawet przechylić cały mebel.

10 komoda

11komoda

12 komoda

Ergonomia

Przewijak i wszystkie akcesoria do przewijania typu pieluszki, kremy, mokre chusteczki najlepiej jeśli będą znajdowały się jak najbliżej drzwi do pokoju. Przewijanie to czynność powtarzana kilka razy dziennie, a często także w nocy, więc najlepiej żeby wszystko mieć jak najbliżej i jak najlepiej zorganizowane. Często trzeba przewijać szybko, bo czasami okoliczności bywają dramatyczne, o czym doskonale wie każdy rodzić biegnący do przewijaka z dzieckiem, któremu właśnie przesiąkła pieluszka.

13diaper changer 1

14 przewijak

Bezpieczeństwo

Łóżeczko należy umieścić przy ścianie, ale warto przemyśleć czy do ściany nie przylega głośne pomieszczenie jak  np. łazienka, z której hałasy typu prysznic, pralka, suszarka mogłyby zakłócać sen dziecka.

Łóżeczka nie ustawiajmy nigdy w pobliżu okna, to niebezpieczne, bo nawet bardzo małe dzieci potrafią się szybko i nieoczekiwanie przemieszczać.

15 crib

16 crib

17 crib

Wszelkie lampki nocne ustawiane na komodach czy stolikach także powinno się trzymać na tyle daleko od łóżeczka aby dziecko nie mogło tego dotknąć lub pociągnąć za kabel od lampki. Dotyczy to również wszelkich ciężkich przedmiotów typu ramki na zdjęcia.

18 lampka

Komoda z szufladami powinna być także w takiej odległości od łóżeczka aby dziecko nie mogło wyciągając rączkę pociągnąć za gałkę szuflady.

Unikajmy w pokoju niemowlęcia małych przedmiotów, które dziecko mogłoby włożyć do buzi. Ozdoby, gałki od mebli nie powinny stanowić niebezpieczeństwa dla malucha.

Szafę, komodę, regał czy inne ciężkie meble zawsze przykręcamy do ściany. Zazwyczaj kiedy kupujemy meble są dołączone do nich elementy służące mocowaniu do ściany.

Należy też zabezpieczyć wszystkie gniazdka elektryczne.

 

Wygoda rodziców

Niezbędna wprost rzecz dla swojej własnej wygody to fotel umieszczony jak najbliżej łóżeczka. W sklepach można kupić fotele, które dodatkowo się rozkładają, co jest bardzo przydatne jeśli potrzebujemy nocować wraz z dzieckiem np. kiedy maluszek zachoruje lub w razie awaryjnej sytuacji przenocowania kogoś. Niektórzy zamiast zwykłego fotela preferują fotel bujany zwany „Rock-A-Bye”.

19 pokoik

20 fotel

W pobliżu fotela dobrze mieć podręczny stolik, na który można odłożyć butelkę czy inne akcesoria dziecięce, lub położyć książkę, laptopa, gazetę, po którą miejmy nadzieję uda nam się sięgnąć podczas np. zasypiania malucha. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca. Przy małych pokojach oczywiście ograniczamy liczbę mebli do niezbędnego minimum.

21 table

22 table

Wygoda dziecka

Malutkie dziecko, jeśli będzie spało w swoim pokoju, a nie z rodzicami,  będzie czuło się bezpieczniej jeśli pokoik wyposażymy w lampkę led, która daje bardzo delikatne światło przez całą noc.

W pewnym momencie, zazwyczaj już ok 4 miesiąca życia, nasze dziecko poszerza swoją strefę niezależności i dlatego leżenie w łóżeczku, kołysce czy wózku przestaje mu wystarczać. Dlatego fajnie jeśli w pokoju dziecięcym pomyślisz również o dywanie, na którym dziecko mogłoby bezpiecznie przebywać. Z czasem maluszek zacznie raczkować i właściwie niemal cały czas w domu będzie spędzał na podłodze. Warto aby było na niej bezpiecznie, miękko i miło. Przy nauce chodzenia upadek na płytki czy panele jest bolesny, a może nawet być groźny.

Dywan do pokoju dziecka powinien być miękki, odporny na zabrudzenia i naturalny bez sztucznych składników, które mogą powodować uczulenia, a nawet alergię, zwłaszcza u młodszych dzieciaczków. Dlatego polecamy do pokoju dziecięcego dywan wełniany. Czyszczenie polega na regularnym odkurzaniu, w dywan nie wnika brud, a jego sprężystość i miękkość mamy gwarantowaną na lata. Co jakiś czas dywan należy wywietrzyć, ewentualnie wytrzepać. W razie większych zabrudzeń dywan oddajemy do specjalistycznej pralni, z której wraca jak nowy.

Oprócz tego dywan w pokoju dziecka daje wspaniały efekt dekoracyjne. Możemy wybrać dywan nowoczesny, w geometryczne wzory, kolorowy lub pastelowy i skomponować go z resztą wystroju.

23 dywan

24 dywan

25 dywan

26 dywan

27 dywan

28 dywan

29 dywan

A Wy jak zamierzacie urządzić pokoik dla dziecka? Czy któreś ze zdjęć okazało się dla Was inspirujące? Czekamy na Wasze komentarze. 🙂

 

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *